RoadWeight - RotorMania

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Silniční váha (30.9.2015)

Silniční váha je součástí každého nákladového nádraží. Firma Model Scene nabízí na našem trhu krásnou stavebnici, která je velmi jednoduchá a zároveň i levná. Stavebnice se skládá z dřevěných částí a papírového kartonu, vše je řezáno a gravírováno laserem. Díly do sebe skvěle zapadají, součástí je i návod, který ale opravdu není potřeba. Je dodáno pár dílů navíc a tím umožněno si vybrat, zda-li chcete budovu se zaděnými otvory pro dveře a okna či silniční váhu plně funkční. Já osobně chci na svůj model z rozmezí padesátých a šedesátých let váhu, která je v provozu.
Bohužel jsem nevydržel a začal skládat dřív, než jsem stačil zakoupenou stavebnici vyfotit. Proto již na prvním obrázku je složená budova včetně střešního rámu. Rám dveří i dveře samotné jsou netřeny světle zelenou barvou, která je po mnoha letech působení povětrnostních podmínek vyšisovaná a oprýskaná. Podlaha budovy je lehce napatinovaná a přilepená na kartónový podklad.


Cilhy jsou na modelu svěle naznačeny, úplně Vás to nutí je napatinovat. Namíchal jsem cihlovou červeň a všechny viditelné cihly z míst, kde opadala omítka, nabarvil. Poté jsem bílou barvou naznačil šedou maltu ve spárách mezi cihlami. Všechny čtyři rohy budovy mají opadanou omítku - možná je to až zbytečně moc, ale mě se to líbí. Před povětrnostními vlivy nechráněné rohy budov dostávaly pořádně zabrat. Vlhké a neudržované budovy často velmi chátraly.


Budovu jsem opatřil nástěnnou lampou firmy JM-Detail. Stejně tak jsem vybavil budovu vnitřním osvětlením od stejné firmy. Vnější lampu jsem opatřil černým nátěrem, kryt vnitřní lampy jsem ponechal šedý. Takto to vypadá, že budova dostala osvětlení nedávno - černá barva je bez rzi, stěna pod úchyty lampy je bez steklé špíny - to pravděpodobně ještě upravím. Osvětlení je plně funkční, barva světla je bílá. Intenzita světla je malá - přesně tak jsem to chtěl. Napájení příslušenství bude stejnosměrným proudem, proto za dveřmi budovy jsou přilepeny odpory, které jsou předřazený oběma diodám.
Původně dodaná krytina - eternitové tašky z fotopapíru - mě neuspokojovala. Rozhodl jsem se pro střechu z lepenky, která bude přilepená na dřevených trámech. Jako šablonu pro rozměry střechy jsem použil standardně dodávaný díl, který jsem obkreslil na balsu. Nastříhal a naohýbal jsem pruhy smirkového papíru o zrnitosti 400, které jsem přilepil bílým lepidlem k balse. Skalpelem jsem naznačil jednotlivé rámy a napatinoval je. Balsa se trochu zkroutila, ale to mi nevadilo, neboť dřevený střešní rám je rovný a pevný, stačí střešní krytinu dobře přilepit a střecha bude rovná.

Zde je již střešní krytina na svém místě, zpoza dveří vedou kabely k vnitřnímu a vnějšímu osvětlení budovy. Vnitřek budovy jsem chtěl jednoduše vybavit. Z balsy jsem proto udělal stůl a židli. Nově vytvořený nábytek jsem natřel tmavě žlutou barvou (typická barva výbavy všech kanceláří ve státem plánovitě řízené ekonomice). Ke stolu jsem posadil figurku firmy Preiser, která je oblečená do hnědých laclových montérek a šedého trika. Na stole má rozložené noviny - Rudé právo z pondělí 8. září 1958 ("V energetice je rozhodující výstavba", "Mimořádný XXI. sjezd KSSS...." zdroj Ústav pro českou literaturu AV ČR) - krutá realita doby. Mít hnědou či zelenou pivní láhev, hned bych ji postavil na stůl vedle novin - skvěle by dotvořila dobovou atmosféru.
Přemýšlel jsem, zda-li na zimu nevybavit domek kamny na tuhá paliva a komínem, nejsem si ale jistý, zda-li by to nebylo přílišné rozmazlování personálu váhy. Vývod komínu by se dal umístit buď do boku budovy a nebo na střechu, v tom případě by ale bylo potřeba odizolovat komínový svod od dřevené střechy. Zakomponování silniční váhy do malého dioarama je uvedeno ve článku Silniční váha - diorama.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky